کارلوس گوسن با قرار وثیقه از زندان آزاد شد

کارلوس گوسن با قرار وثیقه از زندان آزاد شد

 

کارلوس گوسن، رئیس سابق هیئت مدیره اتحاد رنو، نیسان و میتسوبیشی روز چهارشنبه پس از صدور قرار وثیقه از زندان توکیو آزاد شد؛ دادگاه ژاپن مبلغ ۱ میلیارد ین (۸.۹ میلیون دلار) وثیقه برای آزادی گوسن از زندان تعیین کرد. گوسن قبلاً در دو مورد جداگانه تقاضای دادن وثیقه در مقابل آزادی از زندان کرده بود اما هر دو بار دادگاه این تقاضا را رد کرد. قاضی دادگاه اعلام کرده بود که مدیرعامل سابق رنو در معرض خطر فرار قرار دارد و می‌تواند شواهد پرونده را در صورت آزاد شدن از زندان پنهان کند.

کارلوس گوسن / Carlos Ghosn

گوسن روز چهارشنبه برای فرار از روبه‌رویی با رسانه‌ها با کلاه آبی، عینک آفتابی، ماسک جراحی و جلیقه نارنجی ایمنی بازداشتگاه را ترک کرد. گوسن به‌عنوان بخشی از شرایط وثیقه نه‌تنها مبلغ ۸.۹ میلیون دلار را ضمانت کرده است، بلکه مجبور شده تا گذرنامه‌اش را به وکلای خود منتقل کند. شرایط محکومیت گوسن به این معنی است که او باید در ژاپن باقی بماند و تحت نظارت قرار گیرد.

 

تحت این شرایط گوسن تنها می‌تواند در محل اقامت خود در توکیو زندگی کند و دوربین‌های مداربسته برای نظارت بر رفت‌وآمد او و بازدیدکنندگان نصب شده است. گوسن همچنین از فرستادن ایمیل با تلفن همراه خود منع شده و تنها می‌تواند در دفتر وکلای خود به رایانه دسترسی داشته باشد و دسترسی به اینترنت خانگی نیز از او سلب شده است. مدیرعامل سابق رنو از برقراری ارتباط با افرادی که در پرونده مشارکت دارند، محروم خواهد بود.

Carlos Ghosn / کارلوس گوسن نیسان رنو میتسوبیشی

کارلوس گوسن ۶۴ ساله که طی سال‌های گذشته ریاست هیئت مدیره برندهای خودروسازی رنو و نیسان را بر عهده داشت، از آبان‌ماه امسال در بازداشت به سر می‌برد. حال که بیش از ۱۰۰ روز از زمان دستگیری گوسن در ژاپن می‌گذرد، او بالاخره به قید وثیقه آزاد شد و بالافاصله از خود دربرابر تمام اتهامات واردشده دفاع کرد. گوسن گفت:

من از خانواده و دوستانم که طی این مصیبت وحشتناک درکنار من ایستادند، بسیار سپاسگزارم. من بی‌گناه دستگیر شده‌ام و کاملاً متعهد به دفاع از خود در دادگاه عادل علیه اتهامات غیرمنصفانه و بی‌سند هستم.

اوایل سال جاری میلادی گوسن اعلام کرد که او قربانی کودتای مسئولان نیسان شده است. مدیرعامل سابق رنو ادعا کرد که سایر مدیران نیسان، او را با نقشه و خیانت از پست خود برکنار کردند و اتهامات مربوط‌به سوء استفاده مالی با هدف بیرون کردن او از ساختار رهبری این شرکت ساخته شده است. در عین حال برخی برکناری گوسن از نیسان را به فرار دیکتاتور از این شرکت تشبیه می‌کردند. اما گوسن این ادعاها را قبول نداشت و اعلام کرد که رهبری قوی در کار خود است.

گفته می‌شود بسیاری از مدیران نیسان از این موضوع ناراحت بودند که رنو و کارلوس گوسن به‌طور بالقوه کنترل کامل خودروساز ژاپنی را به‌عنوان بخشی از برنامه‌ریزی برای ادغام رنو – نیسان – میتسوبیشی به یکدیگر دنبال می‌کنند.

Nissan Renault Carlos Ghosn / رنو نیسان کارلوس گوسن

صدور قرار وثیقه در ژاپن به ندرت اتفاق می‌افتد و دادگاه این کشور دو درخواست قبلی گوسن را رد کرده است. به همین علت گوسن تیم حقوقی خود را اخراج کرد و جونیچیرو هیروناکا را به خدمت گرفت؛ وکیل مشهوری که معمولاً برای پرونده‌های بزرگ و متهمان برجسته انجام وظیفه می‌کند. اگرچه ممکن است گوسن برخی از بهترین نوابغ حقوقی ژاپن را درکنار خود داشته باشد، اما دادستان‌های این کشور معمولاً میزان موفقیت حدود ۹۹ درصدی دارند. هیروناکا معتقد است دادگاه‌ دادرسی به تخلفات گوسن تا تابستان امسال آغاز نخواهد شد.

 

منبع : زومیت