کشف یک توپ جنگی متعلق به دوران صفوی در میان ضایعات ذوب آهن

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لنجان اعلام کرد که یک توپ جنگی متعلق به عهد صفویه در کارخانه ذوب آهن این شهرستان کشف شده است.

کشف یک توپ جنگی متعلق به دوران صفوی در میان ضایعات ذوب آهن

احمد فتحی، رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان لنجان از کشف یک توپ جنگی متعلق به دوران صفوی در کارخانه ذوب‌آهن خبر داد. وی در این رابطه اظهار داشت:

روز گذشته با تماس مدیران کارخانه عظیم ذوب‌آهن متوجه شدیم یک عدد توپ قدیمی در میان ضایعات ارسالی به کارخانه ذوب‌آهن در این شهرستان به‌منظور بازیافت و ذوب پیدا شده است.

فتحی با اعلام اینکه بررسی‌های کارشناسانه از تعلق این توپ جنگی به دوران صفویه حکایت دارد، اظهار کرد:

احتمالا این توپ در سده‌های گذشته در پادگان‌های سلاطین صفوی در اصفهان نگهداری می‌شده است و پس از سقوط این سلسله دست به دست شده و روز گذشته به‌منظور بازیافت به کارخانه ذوب آهن تحویل داده شده بود.

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان لنجان با اشاره اینکه در دوران صفوی مقابل ورودی دولت‌خانه صفوی (کاخ عالی‌قاپو) در مجموعه جهانی نقش جهان چند عراده توپ نگهداری می‌شده است، اذعان داشت:

این توپ جنگی با موافقت مدیران کارخانه ذوب آهن تحویل اداره میراث فرهنگی شهرستان شد و پس از آن توسط واحد امانی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان به‌منظور مرمت و جانمایی در مقابل کاخ‌عالی‌قاپو به اصفهان منتقل شد.

 

منبع : کجارو